Paintball

Paintball

Rodzaj gry zespołowej, polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się, pozostawiając kolorowy ślad (nazywany przez graczy splatem) na ciele, masce bądź markerze zawodnika, powoduje jego eliminację z gry.

Istnieje wiele rodzajów gry w paintball, lecz w zdecydowanej większości zwycięzcą rozgrywki jest drużyna która zdobędzie cel założony w scenariuszu. W paintballu najczęściej jest to: zdobycie flagi, bazy przeciwnika lub wyeliminowanie wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Najpopularniejszymi i najbardziej rozpowszechnionymi odmianami paintballa są speedball, czyli paintball w odmianie sportowej oraz woodsball, który rozgrywany jest w naturalnym środowisku, najczęściej w lesie.

Bardzo ważną rzeczą w sportach ekstremalnych, nie inaczej jest w paintballu jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Najważniejszą z nich jest używanie specjalnie do tego celu przeznaczonych masek paintballowych, oraz przestrzeganie regulaminu pola paintballowego. Dlatego też w NS-PAINTBALL “Paintball Nowy Sącz” największy nacisk kładziemy na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom gry.

Podstawowym sprzętem do gry w paintball są markery. Ze względu na typy wyróżniamy: pompki, pół- automaty oraz automaty. Obecnie największą popularnością cieszą tzw. semi-automaty, których używamy również na naszym poligonie paintballowym. Wiodącą marką produkującą markery paintballowe jest Tippmann, która w swojej ofercie ma kilkanaście różnego rodzaju markerów oraz niezliczoną ilość akcesoriów paintballowych. My również zaufaliśmy temu producentowi, dlatego też firma NS-PAINTBALL “Paintball Nowy Sącz” używa sprzętu Tippmann.

 

Trochę historii

Paintball wymyśliła trójka amerykanów: Ch. Gaines, H. Noel, R. Gurnsey, którzy spotkali się z pistoletami na farbę do znakowania bydła i doszli do wniosku, że można użyć ich do bezkrwawej zabawy z użyciem broni. Początkowym problemem było stosowanie farby niezmywalnej, jednak w niedługim czasie zaczęto stosować farby zmywalne i bezpieczne ekologicznie.

Pierwsza gra w paintballa odbyła się w czerwcu 1981 roku. Miało to miejsce w Henikier w stanie New Hampshire, a uczestniczyło w niej 12 osób. Do gry zostały użyte pistolety do znakowania bydła. Zwycięzcą został Ritchie White, który nie oodał żadnego strzału.

Od początku powstania popularność paintballa ciągle rośnie na całym świecie w związku z tym wprowadzono zasady bezpieczeństwa. Szybko rozwinął się również przemysł, który dostarcza sprzęt i akcesoria do paintballa.

Od końca 2008 r., rozpoczęły się poszukiwanie fizycznej lokalizacji pierwszego miejsca rozegrania rozgrywki paintballowej . Dane historyczne identyfikują miasto Henniker w  New Hampshire jako ogólną lokalizację, ale nikt nie wiedział dokładnie która to część lasu?!

W czerwcu 2010 roku, w gry 29-ci rocznicę pierwszej gry, ogłoszono, że lokalizacja pierwszej gry została ustalona. 

Oto miejsce pierwszej gry :)

Paintball w Polsce stosunkowo niedawno zaczął zyskiwać popularność, miało to związek z coraz większą dostępnością sprzętu paintballowego oraz powstawaniem poligonów do gry w paintball, np.: NS-PAINTBNALL “Paintball Nowy Sącz”. Pierwsze drużyny zaczęły powstawać pod koniec lat 90- tych XX wieku. Obecnie sport ten cieszy się duża popularnością i dalej dynamicznie się rozwija.

Aktualności ze świata paintball 

   W  2012 roku po raz pierwszy zostanie ufundowana nagroda im. Boba Gurnseya, twórcy gry w paintball. Najlepsi młodzi gracze otrzymają stypendium na jednej z amerykańskich uczelni  ufundowane przez przemysł paintballowy.

   Dla osób chcących zdobyć lub poszerzyć wiedzę na temat Paintball, polecamy książkę autorstwa M. Szayer  ”Paintball” – nowoczesna gra militarna. Jest to Jedna z niewielu pozycji książkowych traktująca o jednej z najpopularniejszych gier zespołowych w sportach tzw. ekstremalnych. Polecamy!c